Dr Lassó Attila: Penny Lovasiskola, IV. fejezet
Mi a különbség a lovardai és a tereplovaglás között?
|
Középhaladó lovasok "terepgyakorlata" a csongrádi Penny táborban (2006) |
|
Ereszkedés meredek lejtőn |
- A kezdő, vagy fiatal lovasok számára biztonságot és a megszokottság élményét nyújtja a lovarda.
- Mind a ló, mind pedig a lovas jobban tud figyelni, hiszen kevesebb a zavaró külső tényező.
- A lovas, de még a ló is hallja az oktató hangját, dicsérő, nyugtató, vagy éppen figyelmeztető hanglejtését.
- A lovak mozgása kényelmessé, sokszor kissé unottá válik a lovardában, mely azonban sokszor egy csapásra megváltozhat a terepen. Az addig laza izomzattal, rugalmatlanul mozgó ló a mező szabad terét, gyeppel átszőtt rugalmas talaját megérezve elkezd nagyobb mozdulatokkal, feszesebb izomzattal mozogni, úgy, hogy sokszor alig lehet rájuk ismerni. Jókedvükből ficánkolhatnak, kirúghatnak, és mindez megrémisztheti a gyakorlatlan fiatal lovast, aki rosszabb esetben már ekkor le is eshet.
- Az előző pontban felsorolt jelenségek miatt indokolt a kezdő lovassal először a lovardában lemozgatni a lovat, hogy az istállógőz kiszálljon belőle.
- Az oktatónak ismernie kell lovainak természetét, és terepen való viselkedését, a lovasítás (ki, melyik lóra ül) nagy felelősség.
- Természetesen mindhárom jármódban jól kell ülnie a lovasnak, és segítségadásának is hatékonynak kell lennie. Különösen fontos a könnyített ülésben való lovaglás.
- Minden lovasnak, beleértve a terepvezetőt is, jól rögzített fejvédő kobakot kell viselnie.
- A kilovaglás előtt a terep vezetőjének személyesen kell meggyőződnie a ló helyes nyergeléséről és kantározásáról, a felszerelés jó állapotáról, a lovas megfelelő öltözékéről, a kengyelhossz helyességéről. Célszerű rövid pálcát és kesztyűt is vinni. A ló biztonságosabb irányíthatóságát szolgálja, ha martingállal szereljük fel a lovat, aminek nyakszíjába szükség esetén belekapaszkodhat a kezdő lovas, pl. felfelé mászatáskor, vagy ugratáskor.
- A terep vezetője még elindulás előtt tájékoztatja a lovasokat a tereplovaglás legfontosabb szabályairól, az útvonal jellegzetességeiről.
- A tereplovaglást célszerű lépésben kezdeni, majd az ügető szakaszok következnek. A jármód változtatására a vezető, - aki elöl halad, és megelőzni tilos - kézjelekkel és hangos felszólítással figyelmeztet.
- Csoportban lovaglásnál tartsunk az előttünk lévő lovastól 3 méteres, oldalirányba pedig 1 méteres távolságot. Célszerű, ha a lovasok párban lovagolnak egymás mellett, feltéve, ha a lovak nem bántják egymást. Össze kell szoktatni őket.
- Ha idegen lovakkal találkozunk, tartsuk a lovakat megfelelő távolságra, nyugodt viselkedés esetén engedjük őket összeszagolni. Csak megbarátkozott, egymással már ismerős, vagy azonos istállóból származó lovakat vezessünk együtt. Lovakat farral ne engedjük összeérni.
- Szűk erdei ösvényen a ló csak saját testére ügyel; lábunkról, fejünkről, magunknak kell gondoskodni.
- Vágtában különösen figyeljünk, mert a ló egy-egy hirtelen felbukkanó tárgytól megriadhat.
- Utak kereszteződése előtt lassítsunk.
- Legyünk udvariasak sétálókkal, kerékpárosokkal, autósokkal.
|
Könnyített ülés |
- Soha ne szakadjunk le a csoporttól.
- Hazafelé soha ne vágtázzunk.
- Emelkedőn: felsőtestet hajtsuk előre, térdünkkel támasszunk be a nyeregpárnába, adjunk szárat a lónak, hogy nyakával egyensúlyozhasson!
- Enyhe lejtőn: kissé hajoljunk előre, könnyítsünk a ló hátán, támaszkodjunk a ló marjára!
- Meredek lejtőn: adjunk hosszú szárat, és dőljünk hátra annyira, hogy törzsünk továbbra is függőleges maradjon!
- Kerüld a sötétben való lovaglást, soha ne lovagolj ködben!
- Télen kerüld a jeges terepet! A hó patkószárak közé való beragadását, megfelelő gumibetétes patkó használatával lehet megelőzni.
- Mindig kérj engedélyt az előtted haladótól, mielőtt, megelőzöd!
- Mindig a forgalom irányának megfelelően haladj!
- Légy udvarias, köszönd meg, ha az autósok megállnak, lassítanak!
- Irányváltoztatási szándékodat karjelzéssel időben jelezd, és nézz körül!
- Nagyobb útkereszteződésben egyszerre menjetek át, minél gyorsabban!
- Országúton világító felszerelést viselj a csizmádon és karodon (ajánlatos a ló lábára is fényvisszaverő lábvédőt tenni).
- Kezdőkkel csak sekély és szilárd aljzattal rendelkező vízen lovagoljunk át, és a hozzá vezető part ne legyen meredek!
- Átgázoláskor mindig merőlegesen lovagoljunk a víz szélére. Az előrehajtó segítségeket határozottan alkalmazzuk, hogy lovunk elkezdje az átkelést. A vízben gázolva sem hagyjuk abba az előrehajtó segítségeket, késztessük a lovat határozott előrehaladásra. Előfordul, hogy a lovak szeretnének a vízben hemperegni, ekkor a leghatározottabban, akár pálca segítségével is hajtsuk előre, pillanatra sem hagyjuk megállni.
- A vízben a lovak általában lépésben haladnak. Ügetésben, vágtában csak nagyon gyakorlott lovasok, alacsony vízben, szilárd talajú mederben.
- A terep vezetőjénél legyen elsősegélynyújtó csomag és mobiltelefon, hogy baleset esetén gyorsan kérhessen segítséget.
|
A tereplovaglás vezetőjének karjelzései |
|
Mászatás |
Írta: Dr Lassó Attila állatorvos-tanár, lótenyésztő szakmérnök, nemzetközi diplomával rendelkező lovas- és lovastorna szakedző, a Penny táborok szakmai vezetője.
Tel: 06-20-944-32-67
Az oldalt szerkeszti: Temleitnerné Wallner Linda
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése